Witamy! Infogarden.pl to jedyny portal zrzeszający producentów, kupców i handlowców z branży ogrodniczej
E-mail i hasło nie mogą być puste

POLECANE PRODUKTY

Nożyce do cięcia do brzegów trawników, krzaków i krzewów....
350,00 PLN

PARTNERZY

ROŚLINY  »  Kosaciec blady

Kosaciec blady

Kosaciec blady (Iris pallida Lam.) jest piękną byliną o delikatnych, bladoniebieskich, słodko pachnących kwiatach. W Chorwacji, gdzie rośnie na naturalnych stanowiskach, irys jest kwiatem narodowym. Występuje pod nazwami Dalmatian Iris i Sweet Iris (z łac. Dalmatica to Dalmacja;  z ang. sweet oznacza słodki). Prócz Chorwacji, można go znaleźć w naturze, w górskich partiach Czarnogóry i na Krymie. Należy do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae), do grupy kosaćców bródkowych. Duże kwiaty (ø do 10 cm) posiadają żółtą bródkę, osadzone są po 2-3 na łodydze, zdobią roślinę w maju i czerwcu. Mieczowate, szarozielone liście są pokryte niebieskawym nalotem; szerokie na 3 cm, długie do 40-50 cm. Dorasta do 100 cm. Jest odporny na choroby i szkodniki, i całkowicie odporny na mróz.

Kosaciec blady

Występuje w dwóch odmianach o ozdobnych liściach: Iris pallida 'Variegata' (synonim 'Aurea Variegata')  ma szarozielone liście z kremowożółtymi pasami; Iris pallida 'Argentea Variegata' ma białozielone liście, występuje rzadziej. Odmiany są o tyle ciekawsze, że wyróżniają roślinę przez 8 miesięcy w roku, nie tylko w okresie kwitnienia. Za to kwiaty są bardziej widoczne u czystego gatunku, bardziej zwracają uwagę, szczególnie posadzone w dużej ilości, przyciągają wzrok i kuszą, by obejrzeć je z bliska, i poczuć słodki, upajający zapach.

Kosaciec blady

Irysy są kwiatami słońca, ale ten gatunek, bardziej niż inne kosaćce, toleruje półcieniste miejsca. Dobrze rośnie w słońcu, na każdej przeciętnej glebie, toleruje okresy suszy. Za piaszczysto-gliniasto-próchniczne, umiarkowanie wilgotne i dobrze zdrenowane podłoże odwdzięczy się zdrowym wyglądem i pięknymi kwiatami. Irysy nie znoszą stagnującej wody.  Rozmnaża się je przez podział, 2 tygodnie po przekwitnieniu, najpóźniej do końca sierpnia.  Najlepiej dzielić rośliny co 4-5 lat; tylko młode, skrajne kłącza przesadza się w inne miejsce. Kosaciec blady nadaje się na obwódki i lekkie skarpy, do bylinowych ogrodów angielskich i geometrycznych francuskich, do ogródków wiejskich i miejskich.

Dobrze komponuje się z roślinami o srebrzystych, szarych i fioletowych liściach, i białych kwiatach. Można sadzić go razem z zawilcem apenińskim, łubinami, ostróżkami, lawendą, liliowcami, piwoniami i wczesnymi różami.

Ciekawostki:

 1. Kosaciec blady otrzymał swoją nazwę w 1789 r., choć uprawiany był od 1600 r.
 2. Holenderski malarz Vincent van Gogh uwiecznił irysy na płótnach tj: „Krajobraz z irysami i widokiem Arles” (obraz pochodzi z 1888 r.), „Irysy” (z 1889 r.). Obrazy powstały we Francji, gdzie artysta mieszkał od lutego 1886 r. do dnia śmierci, 29 lipca 1890 r. Dziś płótna mistrza możemy podziwiać m.in. w muzeach w Amsterdamie i w Nowym Jorku.
 3. W symbolice chrześcijańskiej irys oznacza cierpienie, mękę Chrystusa, przebaczenie grzechów, lekkomyślność i smutek. 
 4. Gdy wręczamy komuś irysa, to tak jakbyśmy mówili: „chcę Ci coś powiedzieć”, „imponujesz mi”, „zaufaj mi”.
 5. We Włoszech, we Florencji irys blady uprawiany jest na plantacjach i wykorzystywany w celach farmaceutycznych.
 6. Wyciągi z kłącza irysa bladego (także irysa niemieckiego I. germanica i irysa florentyńskiego I. Florentina) działają wykrztuśnie, moczopędnie, żółciopędnie i powlekająco (dzięki zawartości śluzu). Wchodzą w skład mieszanek ziołowych stosowanych w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, także w homeopatii. Olejek używany jest w przemyśle perfumeryjnym. Dawniej kłącze kosaćca podawano małym dzieciom w czasie wyrzynania się zębów, teraz nie robi się tego ze względu na częste zakażenia.

Synonimy:
Iris cengialtii Ambros., Iris daenensis Kotschy ex Baker, Iris klattii Kem.-Nath., Iris glauca, Iris odoratissima.

Autor: Róża Walkowiak-Bułaj

 

Źródła:

 1. Byliny – E. Radziul
 2. Encyklopedia Kompozycji Ogrodowych – T. Lord
 3. Van Gogh – Keith Wheldon
 4. Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa – H. Strzelecka, J. Kowalski
 5. pl.wikipedia.org
 6. en.wikipedia.org
 7. www.nziris.org.nz
 8. www.missouribotanicalgarden.org
 9. www.symbolika.net
 10. www.ogrody.orzysz.org.pl

Napisz komentarz do artykułu

Pola wymagane

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Saki
Posts: 3
Comment
zonwZ3YrHWU
Reply #3 on : nie wrzesie 15, 2013, 23:07:17
Thanks for the shout Bev :-) Heidi is one of the nicest poelpe I have ever met and THE most generous !! she sponsors almost everyone in blogland :-)Heidi would like 200 entries ,,, I think we should double it !! she deserves it !! every DT on every challenge that she sponsors MUST enter eh "!! and promote it,,, this is not about prizes,, this is about appreciation for all she does in blogland !! :-)thanks Bev x x luvLols x x x http://onihumn.com [url=http://acuzkrna.com]acuzkrna[/url] [link=http://onefzrst.com]onefzrst[/link]
Mamoun
Posts: 3
Comment
cF1yfiL46f
Reply #2 on : nie wrzesie 15, 2013, 19:27:41
I'm very surprised to see that<a href="http://yggvmrhl.com"> zinains</a> can grow for you. I tried a couple times here in Ireland, but they always looked so bedraggled and sad, and never did well. I thought they needed warmer weather than what we get. But maybe where you live might be a bit warmer? Or possibly, the newer<a href="http://yggvmrhl.com"> zinains</a> can stand the cool rainy weather.Pretty and colorful flowers, I've always admired them.
Neimar
Posts: 3
Comment
5LeUzdfhjM7
Reply #1 on : czw wrzesie 12, 2013, 15:36:54
Hi there:I am not able to access the phoots of Iris. If you could send me some of her phoots and any additional information including whether she is still available for adoption I would appreciate it very much.Thank you,Demitry

WYWIADY

Maja Popielarska zobacz wywiad

Maja Popielarska

Maja Popielarska z TVN udzieliła ekskluzywnego wywiadu specjalnie dla portalu infogarden.pl.

08/17/2011 zobacz wywiad
Grzegorz Markowski zobacz wywiad

Grzegorz Markowski

Można ogrody kochać, uprawiać, podziwiać. Można je mieć albo o nich marzyć - mówi Markowski.

08/17/2011 zobacz wywiad


KATALOG HANDLOWCÓW


SONDA

Brak sond

NEWSLETTER

Copyright © 2010 by INFOGARDEN.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Portal infograden.pl – ogród, ogrody, sklep ogrodniczy, hurtownie. Informacje gdzie kupić nasiona, nawozy i inne rzeczy potrzebne do ogrodu
DESIGNED BY: vandeurse.xin.pl
CREATED BY: www.tomaszloska.pl