TARASY » Taras - miejsce relaksu

Taras położony bezpośrednio przy domu stanowi właściwie letni pokój. Powinien on być dość duży, wówczas będzie można spotkać się tu z całą rodziną, gościć przyjaciół i pozwolić najmłodszym dzieciom na swobodną zabawę.
Warto więc zaplanować większy taras o minimalnej powierzchni 12 – 15 m². Należy go przy tym zasłonić przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Rolę parawanu doskonale pełnią gęste krzewy, trejaż dla pnączy lub gęsto spleciony płot drewniany. Gdy planuje się budowę pergoli lub muru jako zasłony, dobrze jest dopasować ich wysokość do budynku mieszkalnego. Za punkty odniesienia mogą służyć np. górne lub dolne krawędzie okien.
Wybierając miejsce dla tarasu musimy się zastanowić się również w jakim celu i o jakich porach dnia będziemy najczęściej z niego korzystali. Jeśli rano, to powinien znaleźć się od strony wschodniej. Jeśli zaś wieczorem, wykorzystując słońce aż do ostatniego promienia – skierujmy go na południowy zachód lub zachód. Gdy chcemy tu podejmować gości, usytuowanie tarasu możliwie blisko kuchni – ale, oczywiście, z wyjściem z salonu – będzie najkorzystniejsze.
W dużym domu można sobie pozwolić na więcej niż jeden taras lub objąć nim narożnik budynku.
Najczęściej taras jest „pod chmurką", ale warto zadaszyć chociaż część, bo to pozwoli na siedzenie na świeżym powietrzu nawet w czasie deszczu. Druga część może mieć duży parasol lub markizę, co z kolei umożliwi regulowanie ilości słońca.
Gdy w rodzinie są małe dzieci, do tarasu często przyłączona jest piaskownica. Wybierzmy tak jej kształt aby w przyszłości można ją było przerobić np. na mały zbiornik wodny. Takie pnącza jak winorośl lub glicynia, porastające trejaż lub po prostu rozciągnięte na drutach nadają tarasowi południowy nastrój. Obydwie rośliny wymagaj a niewiele pielęgnacji, należy je tylko pod koniec lata przycinać aby się zbytnio nie rozrosły. Uzupełnieniem pnączy mogą być egzotyczne rośliny południowe uprawiane w donicach. Możemy je ustawić w zakątkach utworzonych przez murki przeznaczone do siedzenia, rabaty kwiatowe i duże kamienie. Ponadto warto zdecydować się na zakup mrozoodpornych doniczek, ponieważ posadzone w nich iglaki zdobią taras także w zimie.



