Witamy! Infogarden.pl to jedyny portal zrzeszający producentów, kupców i handlowców z branży ogrodniczej
E-mail i hasło nie mogą być puste

POLECANE PRODUKTY

Nożyce do cięcia do brzegów trawników, krzaków i krzewów....
350,00 PLN

OCZKA WODNE  »  Zaproś żabę do swojego stawu

Zaproś żabę do swojego stawu

Z reguły żaby nie kojarzą się nam najlepiej. Wielu posiadaczy małych stawów i oczek wodnych zapomina również o tym jak pożyteczną rolę odgrywają w ogrodzie. Odżywiając się wieloma owadami pomagają w utrzymaniu naturalnego ekosystemu. Są również jednym z głównych wrogów komarów

Aby żaby czuły się dobrze w naszym oczku wodnym należy zadbać zwłaszcza o jego linię brzegową czyli miejsce gdzie te płazy spędzają najwięcej czasu. Należy stworzyć „strefę bagienną” z możliwie dużą ilością roślinności wśród której żaby mogą się schronić. Jeśli w pobliżu naszego ogrodu znajduje się staw lub inny zbiornik wodny wcześniej czy później powinny nas odwiedzić mieszkające tam żaby. W przeciwnym wypadku należy je po prostu chwytać i przynieść do ogrodu. ( UWAGA! Obecnie żaby zielone podobnie jak pozostałe płazy są pod całkowitą ochroną i łapanie ich jest wykroczeniem ).

W polsce występuje sześć gatunków żab, które dzielimy na „brunatne” i „zielone”. Ze względu na wodny tryb życia powinniśmy skupić się na żabach zielonych. Zaliczamy do nich: żabę jeziorkową, żabę wodną, żabę śmieszkę.

Żaba jeziorkowa żyje w mniejszycg zbiornikach wodnych i jest częstym mieszkańcem naszych oczek. Do życia potrzebują szuwarów i trzcin oraz roślinności nadbrzeżnej. Ich donośne kumkanie zapewne doda niepowtarzalnego uroku naszemu ogrodowi. Żaba jeziorkowa zimuje głównie na lądzie w stertach liści i norach, dlatego jest najlepiej przystosowana do życia w ogrodowych zbiornikach wodnych, szczególnie tam gdzie na zimę wypompowuje się z nich wodę.

Żaba wodna to drugi gatunek, najczęściej spotykany nad większymi zbiornikami wodnymi. Jej głos godowy to głośne i melodyjne skrzeczenie. Ponieważ żaby wodne rechoczą stadnie ich głos słychać z dużej odległości. Najlepiej czują się w dużym stadzie , dlatego dosyć trudno zaprosić je do ogrodowego oczka wodnego.

Żaba śmieszka to największa nasza żaba i płaz. Dorastają do 12 cm długości ciała. Niestety ze względu na walory smakowe coraz częściej jest wyłapywana i sprzedawana do Francji. Głos tego olbrzyma nie sposób pomylić z innymi. Jest on bardzo donośny i przypomina długi głośny śmiech. Żaby zielone żywią się wszystkim co się rusza i jest mniejsze od nich. W ogrodzie zjaają nawet największe pomrowy a żaby wodne i zaba śmieszka potrafią nawet pożreć jaszczurkę zwinkę. Są one zarazem bardzo pomocne w niszczeniu większości szkodników roślin wodnych, takich jak szarynki, czy też tych niszczących roślinność na brzegach ogrodowych zbiorników wodnych. Polują także na lądzie i często zwłaszcza rankiem można je spotkać z dala od oczka wodnego.

Napisz komentarz do artykułu

Pola wymagane

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 

WYWIADY

Maja Popielarska zobacz wywiad

Maja Popielarska

Maja Popielarska z TVN udzieliła ekskluzywnego wywiadu specjalnie dla portalu infogarden.pl.

08/17/2011 zobacz wywiad
Grzegorz Markowski zobacz wywiad

Grzegorz Markowski

Można ogrody kochać, uprawiać, podziwiać. Można je mieć albo o nich marzyć - mówi Markowski.

08/17/2011 zobacz wywiad


KATALOG HANDLOWCÓW


SONDA

Jak znalazłeś się na infogarden ?

  • Przez wyszukiwarkę
  • Polecił mi znajomy
  • Otrzymałem zaproszenie
  • Dowiedziałem się na targach
  • Z reklamy na innej stronie

NEWSLETTER

Copyright © 2010 by INFOGARDEN.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Portal infograden.pl – ogród, ogrody, sklep ogrodniczy, hurtownie. Informacje gdzie kupić nasiona, nawozy i inne rzeczy potrzebne do ogrodu
DESIGNED BY: vandeurse.xin.pl
CREATED BY: www.tomaszloska.pl